• creatyna - inspiracje i informacje
  • web.creatyna - tutoriale dla webdesignerów
  • tech|Creatyna - blog o internecie

  • rss|Creatyna - wszystkie serwisy w jednym RSS

środa, 29 września 2010

Przydatne rozszerzenia do Firebuga

Jednym z podstawowych narzędzi każdego webdevelopera jest Firebug. To potężne narzędzie tysiąc krotnie ułatwia proces tworzenia stron, a niejednokrotnie pozwala podpatrzeć ciekawe rozwiązania u innych. Firebug daje również możliwość instalowania pluginów, które mogą niektórym ułatwić nie tylko przeglądanie kodu ale również zoptymalizowanie całej strony.

FireQuery to przydatne rozszerzenie dla osób, które nie mogą obejść się bez jQuery przy tworzeniu skryptów Java Script. FireQuery podświetla, grupuje elementy i zmienne oraz pozwala zobaczyć, w którym dokładnie miejscu użyto jQuery.


Firepicker to plugin, który daje nam jedynie kosmetyczną zmianę Firebuga, jednak znacznie przyspiesza on proces doboru kolorów i eksperymentów. Wcześniej musiałem dodatkowo klikać i wybierać kolor czy to w Photoshopie czy w ColorZilli. To narzędzie przydaje się do eksperymentów, bo gdy mamy już ustaloną paletę kolorów ciężko jest zapamiętać zapis szesnastkowy.SenSEO analizuje stronę pod względem SEO dla danego słowa kluczowego, wystarczy wpisać w pole słowo i kliknąć Inspect po tym kroku dostaniemy krótki i intuicyjny raport.YSlow to dodatek od Yahoo!, którego raporty przedstawiają poziom zoptymalizowania strony pod względem objętości i szybkości wczytywania, wystawiając nam przy tym ocenę za całokształt jak i za poszczególne elementy, dając niezłą lekcję optymalizacji.Page Speed jest podobnym dodatkiem do YSlow, analizuje kod i podpowiada co należy zrobić aby strona wczytywała się szybciej.Widerbug nie dodaje żadnej nowej funkcji, a jego używanie wiąże się tylko z naszą wygodą. Gdy mamy monitor typu widescreen Firebug może zajmować dużą cześć przeglądarki i przeglądanie strony może być utrudnione, dlatego Widerbug ustawia Firebuga z prawej strony ekranu, można to wprawdzie zrobić standardowo ale przy zmianie zakładki trzeba by było powtórzyć ten krok.Firebug Lite nie jest rozszerzeniem, a osobną aplikacją. Aby ją zainstalować należy do strony, którą zamierzamy przejrzeć, dokleić ścieżkę z plikiem. Daje nam to możliwość używania Firebuga w innych przeglądarkach takich jak IE6+, Opera, Safari czy Chrome. Firebug Lite jest narzędziem uboższym niż jego podstawowa wersja, jednak lepsza taka niż żadna.Listę wszystkich rozszerzeń znajdziecie na stronie wiki Firebuga. Wśród znanych rozszerzeń jest jeszcze Flashbug jednak ja nie preferuję i nikomu nie polecam tworzenia stron w oparciu o technologię Flash czy Flex dlatego nie zamieściłem go w tej liście. Macie jakieś inne własne typy jeśli chodzi o pluginy do Firebuga?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright 2009 - 2010 Creatyna. All rights reserved.